השווה רישומים

מדוע העתיד נמצא בהתחדשות עירונית

מדוע העתיד נמצא בהתחדשות עירונית

הידעתם שמדינת ישראל היא אחת מהמדינות המערביות היחידות הצומחת בקצב דמוגרפי של 3% מדי שנה? הידעתם שעלי פי הערכות שונות אוכלוסיית המדינה עתידה לעמוד על 25 מיליון איש עד 2050? הידעתם שעל פי ההערכה זו, נדרשות כ-5 מיליון יחידות דיור חדשות לצורך מתן מענה לביקוש למגורים בישראל? ועם כאלו עובדות ונתונים זה הזמן לדעת הכול על תחום ההתחדשות העירונית המהווה את עתיד המגורים של ישראל.

קצב הצמיחה הדמוגרפי (כ-3% בשנה) המאפיין את מדינת ישראל במהלך העשורים האחרונים, מחייב מציאת פתרונות דיור מיידיים, וזאת לנוכח העובדה שעל פי נתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), אוכלוסיית המדינה צפויה להגיע לכ-25 מיליון איש עד שנת 2050. נתון זה, יחייב בנייה של כ-5 מיליון יחידות דיור בעשורים הקרובים, כאשר העדר קרקעות פנויות באזורי הביקוש, הופך את תחום ההתחדשות העירונית לעתיד המגורים של ישראל בכל הערים הקיימות ובעיקר בערים הגדולות באזורי הביקוש.

מספר מילים על תחום ההתחדשות העירונית

תחום ההתחדשות העירונית בישראל, על אף היותו תחום חדש יחסית, הפך בשנים האחרונות לאחד מהכלים היעילים ביותר שיש למדינה ולרשויות הפועלות בה, לצרכי התמודדות עם המחסור ההולך וגובר בשטחים וקרקעות המיועדים לצרכי בנייה חדשה במרכזי הערים בכל רחבי המדינה ובעיקר באזורי הביקוש.

נכון להיום, יש בישראל למעלה ממאות אלפי מבני מגורים אשר נבנו לפי שנות ה-80 של המאה החולפת, אשר אינם עומדים בתקן הישראלי המחייב בפני רעידות אדמה. כמו כן, חשוב לציין את העובדה שהדירותבמבנים אלו הוקמו גם ללא ממ"דים (מרחב מוגנים דירתיים) הנחוצים כיום בכל עיר ויישוב ברחבי המדינה לנוכח האיומים הביטחוניים המקיפים אותנו. עובדה זו, הובילה את ממשלת ישראל לחוקק את חוק התמ"א במהלך שנת 2005, במסגרתו נקבעו כללים המסדירים את אפשרויות החיזוק והבנייה במבנים אלו. במסגרת תכנית המתאר הארצית הידועה בשם: תמ"א 38, הותאמו פתרונות שונים לעידוד פרויקטים שונים בתחום ההתחדשות העירונית, כאשר המטרה המרכזית היא לעודד כמה שיותר בעלי זכויות במבנים המיועדים לעבודות מסוג תמ"א 38 להצטרף לתכנית ובכך להוסיף מספר גדול של יחידות דיור חדשות במבנים קיימים ו/או במבנים חדשים המוקמים על גבי קרקעות ושטחים בהם עומדים מבנים ישנים המיועדים להריסה ובנייה מחודשת.

מאז כניסתו לתוקף של חוק התמ"א ועד היום, תוקנו לא מעט שינויים בחוק אשר נועדו להסדיר את תחום ההתחדשות העירונית, כאשר כל תיקוני החוק נועד לייעל את התהליך ולהסיר חסמי בירוקרטיה בפני בעלי הזכויות במבנים המיועדים לפרויקטים מסוג התחדשות עירונית: חיזוק והוספה (תמ"א 38) והריסת מבנים ובנייתם מחדש (פינוי בינוי). כמו כן, הוקמה רשות לאומית חדשה שמטרתה לפעול בתחום ההתחדשות העירונית ביתר שאת וזאת במטרה להגדיל בצורה ניכרת את היקף הפרויקטים והתחלות הבנייה בתחום עבודות ההתחדשות העירונית בכל רחבי הארץ ובאזורי הביקוש בפרט. נכון להיום, היקף התחלות הבנייה בישראל של פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית הינו כ-11% (מתוכם 6 אחוזים בעבודות מסוג בנייה והריסה מחודשת של מבנים וכ-5% מסוג עבודות תמ"א לחיזוק מבנים), כאשר על פי הערכות כל המומחים בשוק הנדל"ן המקומי, נתון זה עתיד לצמוח משנה לשנה ולהגיע תוך מספר שנים לנתון מדהים של כ-25% מכלל התחלות הבנייה בישראל.

התחדשות עירונית- ההזדמנויות

הגידול הצפוי בהיקף התחלות הבנייה בפרויקטים מסוג התחדשות עירונית במהלך השנים הקרובות, בשילוב התמריצים וההטבות השונות המוענקות מכוח התמ"א לבעלי הדירות הישנותזכויות, מאפשר לכל אחד ואחת ממשקיעי הנדל"ן שביניכם לבחון אפשרויות השקעה בדירות אלו  המשלבות בתוכן שלושה פרמטרים מרכזיים ליצירת רווח משמעותי: גם תשואה משמעותית המושגת באמצעות דמי השכרת הנכס, גם עלייה בערך הנכס וגם השבחת הנכס.

אצלנו בחברת TAMAWISE המתמחה בקיומן של בדיקות כדאיות כלכלית לצרכי השקעה בדירות לפני פרויקטים מסוג התחדשות עירונית, תוכלו למצוא מגוון רחב של שירותי נדל"ן מקצועיים באמצעותם גם אתם תוכלו לבחור את הדירה להשקעה בהתאם לשקלול כל אחד מהפרמטרים הנכללים במשוואה ליצירת רווח.

img

ram

פוסטים קשורים

מהם שלבי הפרויקט בהתחדשות עירונית?

פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית כוללים בתוכם שני...

המשך לקרוא
על ידי ram

הצטרף לדיון